Monthly Archives: May 2015
Լոռու մարզ, գ. Ախթալա, /պետ ցուցիչ` 5.5.1.1/: Ախթալայի հուշարձանախումբը գտնվում է Լոռու մարզի Ախթալա գյուղում (Երևանից 185 կմ հեռավորության վրա)` խոր ձորերով եզերված բարձրադիր ընդարձակ հրվանդանի [...]
ԵՐԵԽԱՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՕՐԸ ԿՆՇՎԻ «ԳԱՌՆԻ» ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆՈՒՄ
2015-06-01T11:34:16+00:00 29/05/2015|Լրահոս|
Հունիսի 1-ին` Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ, ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի տարածքում, ժամը 13:30-ին կանցկացվի մանուկներին նվիրված տոնական միջոցառում-համերգ: Արգելոց-թանգարանն իր դռները կբացի վառ գույներով [...]
ՍՅՈՒՆԻՔՈՒՄ ԱՆՑԿԱՑՎԵԼ Է «ՏԱԹԵՎԻ ՎԱՆՔԸ` ՀՈԳԵՎՈՐ, ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԵՎ ԴՊՐՈՒԹՅԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆ» ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԸ
2015-06-01T11:22:11+00:00 27/05/2015|Լրահոս|
Սյունիքի մարզի Տաթև գյուղի Սուրեն Առաքելյանի անվան միջնակարգ դպրոցում, ս.թ. մայիսի 27-ին անցկացվեց «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ներկայացրած և ՀՀ Գիտության պետական [...]
«ՏԱԹԵՎԻ ՎԱՆՔԸ՝ ՀՈԳԵՎՈՐ, ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԵՎ ԴՊՐՈՒԹՅԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆ». ԳԻՏԱԺՈՂՈՎ ՏԱԹԵՎՈՒՄ
2015-05-25T12:23:53+00:00 25/05/2015|Լրահոս|
Ս. թ. մայիսի 27-ին Սյունիքի մարզի Տաթև գյուղում, «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնությամբ և Գիտության պետական կոմիտեի ֆինանսական աջակցությամբ, կանցկացվի միջոցառումների շարք [...]
ԾԱՆՈՒՑՈՒՄ
2015-05-22T16:28:14+00:00 22/05/2015|Լրահոս|
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը տեղեկացնում է, որ մայիսի 30-ի աշխատանքային անվճար այցելության օրը ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ արգելոց-թանգարաններ տեղափոխվել և սահմանվել է հունիսի 1-ին` [...]
ՀՈՒՇ-ՑԵՐԵԿՈՒՅԹ` «ԶՎԱՐԹՆՈՑ» ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆՈՒՄ
2015-05-25T11:49:55+00:00 21/05/2015|Լրահոս|
Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարքում, « Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում երեկ կայացել է «Մեր սուրը փառքով դրեցինք պատյան» հուշ-ցերեկույթ: Վաղարշապատի թիվ 8 հանրակրթական դպրոցի [...]
«ԳԱՌՆԻ»-ԻՆ ԻՐ ՇՈՒՐՋՆ ԷՐ ՀԱՄԱԽՄԲԵԼ ԲԱԶՄԱԹԻՎ ԱՅՑԵԼՈՒՆԵՐԻ
2015-05-21T19:30:27+00:00 20/05/2015|Լրահոս|
Թանգարանների միջազգային օրվան նվիրված միջոցառումների շրջանակում, «Թանգարաններ. հիշողության վկաներ» խորագրի ներքո, «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում կայացել է արդեն ամենամյա «Ժողովրդական պարերի խորին խորհուրդը» կրթամշակութային ծրագիրը: Ինչպես և [...]
ԲԱՑ ԴԱՍ՝ ԱՐԱՐԱՏԻ ԵՎ ԱՐՄԱՎԻՐԻ ՄԱՐԶԵՐՈՒՄ
2015-05-21T19:46:49+00:00 20/05/2015|Լրահոս|
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտահետազոտական բաժնի գիտաշխատող Մենուա Գևորգյանը բաց դաս է անցկացրել Վեդի քաղաքի թիվ 2 հիմնական դպրոցի բարձր դասարանի աշակերտների համար: «Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերին [...]
ԼԱՎԱԳՈՒՅՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԸ ՊԱՐԳԵՎԱՏՐՎԵԼ ԵՆ
2015-05-25T12:35:15+00:00 20/05/2015|Լրահոս|
Թանգարանների միջազգային օրը յուրովի է նշվել նաև Սյունիքի մարզում: ««Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցի աշխատակիցները Սիսիանի գեղարվեստի դպրոցում անցկացրել են «Ցեղասպանությունը հայ գեղանկարիչների ստեղծագործություններում» խորագրով երեք [...]
ՕՐՎԱ ԹԵՄԱՆ «ԳԼԱՁՈՐԻ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆ» ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆՆ ԷՐ
2015-05-21T16:33:12+00:00 20/05/2015|Լրահոս|
Ս. թ. մայիսի 18-ին՝ Թանգարանների միջազգային օրվա շրջանակներում, «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների և հավաքածուների կառավարման, զարգացման և մարքեթինգի բաժինը պատմամշակութային [...]
ԲԱՑ ԴԱՍԵՐ՝««ԼՈՌԻ ԲԵՐԴ» ՔԱՂԱՔԱՏԵՂԻ» ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑՈՒՄ
2015-05-21T16:16:21+00:00 20/05/2015|Լրահոս|
Թանգարանների միջազգային օրը ««Լոռի Բերդ» քաղաքատեղի» պատմամշակութային արգելոցի նախաձեռնությամբ, Ստեփանավանի Վահան Թեքեյանի անվան միջնակարգ և Լոռի Բերդ համայնքի հիմնական դպրոցների բարձր դասարանների աշակերտների համար, անցկացվել են [...]
Թանգարանային գիշերը «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում ներկայացվել է «Մի լուսանկարի պատմություն» խորագրով դասախոսություն: Արգելոց-թանգարանի էքսկուրսիոն և ֆոնդային բաժնի վարիչ Լարիսա Հարությունյանը այցելուներին ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող [...]

Monthly Archives: May 2015
марз Лори, с. Ахтала, гос. индекс 5.5.1.1 Находящийся на высоком, окруженном глубокими ущельями обширном плато, памятный архитектурный комплекс села Ахтала (Птгаванк) занимает исключительное место в армянской [...]
ДЕНЬ ЗАЩИТЫ ДЕТЕЙ БУДЕТ ОТМЕЧЕН В МУЗЕЕ-ЗАПОВЕДНИКЕ «ГАРНИ»
2015-06-01T11:34:16+00:00 29/05/2015|Новостная лента|
1 июня в 13:30, на территории историко-культурного музея-заповедника «Гарни» (филиал ГНО) будет проведен праздничный концерт, посвященный Дню защиты детей. Чтобы день был красочным и запоминающимся для [...]
«МОНАСТЫРЬ ТАТЕВ – ДУХОВНЫЙ, КУЛЬТУРНЫЙ И ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫЙ ЦЕНТР». КОНФЕРЕНЦИЯ В СЮНИКЕ
2015-06-01T11:22:11+00:00 27/05/2015|Новостная лента|
27 мая сего года в средней школы им. Сурена Аракеляна деревни Татев марза Сюник состоялась конференция под названием «Монастырь Татев - духовный, культурный и образовательный центр», [...]
ДЕНЬ ПАМЯТИ В ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНОМ МУЗЕЕ-ЗАПОВЕДНИКЕ «ЗВАРТНОЦ»
2015-05-25T11:49:55+00:00 21/05/2015|Новостная лента|
Вчера, под девизом «Наш меч с честью вложен в ножны"в историко-культурном музее-заповеднике «Звартноц» отметили день памяти, посвященный 70-летию победы в Великой Отечественной войне. Учащимся 7-8 классов [...]
В «ГАРНИ» СОБРAЛОСЬ МНОЖЕСТВО ПОСЕТИТЕЛЕЙ
2015-05-21T19:30:27+00:00 20/05/2015|Новостная лента|
В культурно-историческом музее-заповеднике «Гарни» под девизом «Музеи-свидетели памяти» прошла ежегодная культурно-образовательная программа «Глубокий смысл народных танцев», приуроченная к Международному дню музеев. Как и любая культурно-образовательная программа [...]
ОТКРЫТЫЙ УРОК В МАРЗАХ АРАРАТ И АРМАВИР
2015-05-21T19:46:49+00:00 20/05/2015|Новостная лента|
Научный сотрудник научно-исследовательского отдела ГНО «Служба по охране» Менуа Геворкян провел открытый урок для старшекласников средней школы № 2 города Веди. Открытый урок на тему «Памятники [...]
НАГРАЖДEНЫ ЛУЧШИЕ РАБОТЫ
2015-05-25T12:35:15+00:00 20/05/2015|Новостная лента|
Своеобразно был отмечен Международный день музеев в марзе Сюник. Сотрудники историко-культурного заповедника «поселение «Зорац карер» в художественной школе Сисиана провели три открытых урока на тему «Геноцид [...]
ТЕМА ДНЯ – ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНЫЙ МУЗЕЙ «УНИВЕРСИТЕТ ГЛАДЗОР»
2015-05-21T16:33:12+00:00 20/05/2015|Новостная лента|
18 мая сего года в рамках Международного дня музеев, отделом управления, развития и маркетинга культурных ценностей и коллекций ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных [...]
Открытые уроки в историко-культурном «заповеднике «Лори Берд»
2015-05-21T16:16:21+00:00 20/05/2015|Новостная лента|
Для старшеклассников средней школы им. Вагана Текеяна г. Степанавана и средней школы общины Лори Берд были проведены открытые уроки на темы «Лори времен Орбелянов и Закарянов» [...]
«Ночь в музее» в культурно-историческом музее-заповеднике «Звартноц» была представлена лекцией на тему «История одной фотографии». Начальник отдела экскурсий и фонда музея-заповедника Лариса Арутюнян представила посетителям историю [...]
ПОКАЗ ДОКУМЕНТАЛЬНЫХ МАТЕРИАЛОВ, ПОСВЯЩЕННЫХ ВЕЛИКОЙ ОТЕЧЕСТВЕННОЙ ВОЙНЕ В ГЮМРИ
2015-05-20T17:17:09+00:00 19/05/2015|Новостная лента|
По инициативе региональной службы ОИС, генерального консульства России в Гюмри и региональной библиотеки Ширака под девизом «Никто не забыт, ничто не забыто» проведено мероприятие, посвященное 70-й [...]
18 мая сего года в культурно-историческом музее-заповеднике «Университет Гладзор» было проведено литературное мероприятие «Каменные свидетели нашей культуры», на котором присутствовали учащиеся и учителя школы Вернашена, студенты [...]