պետ. ցուցիչ N 6.24.29.
Միջնադարյան Հայաստանի այս վանական համալիրը գտնվում է Երևանի հարավարևելյան կողմում, 35-40 կմ հեռավորության վրա, Երևան-Գառնի-Գողթ ճանապարհին: Ըստ ավանդության հիմնադրվել է IV դ. սկզբին: Վաղ շրջանում քարայրային կառույցների համար կոչվել է Այրիվանք, իսկ XIII դարից սկսած նաև Գեղարդ` վանքում պահված սուրբ գեղարդի պատվին: Եղել է Հայաստանի միջնադարյան գրչության խոշոր կենտրոներից մեկը: Պահպանված հնագույն հուշարձանը պարսպապատերից դուրս , արևմտյան կողմում գտնվող XII դարի կիսաժայռափոր մատուռն է: Հիմնական հուշարձանախումբը ձևավորվել է XIII դարում, որն իր մեջ ներառում է գլխավոր եկեղեցին (կաթողիկե), կից գավիթը, ժայռափոր երկու եկեղեցիներ, ժամատուն-դամբարանը, խուցերը` պարփակված XVII դ. կառուցված պարսպապատի մեջ: Հայաստանի վիմափոր հուշարձանների մեջ Գեղարդավանքը ժայռակոփ արվեստի առանձնակի կառույց է: Գլխավոր եկեղեցուն կից` հյուսիսային հսկայածավալ ժայռի տարբեր բարձրությունների վրա, փորված են մի ամբողջ հուշարձանախումբ` երկու ոչ մեծ եկեղեցի, մեկ գավիթ (վերևում) և սյունազարդ ժամատուն-դամբարան (ներքևում): Վանքի շրջապատում կան գեղաքանդակ բազմաթիվ խաչքարեր և ժայռափոր խուցեր:
Համալիրը 2000 թ ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի պահպանության ներքո գտնվող հուշարձանների ցանկում:
Մատուռ – կիսաժայռակոփ, գտնվում է վանական համալիրի հիմնական հուշարձանախմբից արևմուտք: Պատին փորագրված են նվիրատվական մի քանի արձանագրություններ, այդ թվում նաև XII դարի (1177, 1181թթ.):
Գլխավոր եկեղեցի (Կաթողիկե)– Կառուցվել է 1215 թ. Զաքարյանների իշխանության ժամանակ: Կառուցման արձանագրությունը փորագրված է արևմտյան ճակատի մուտքի վերևում: Հատակագծային և ծավալա-տարածական հորինվածքով պատկանում է Հայաստանի խաչաձև գմբեթակիր կառուցվածքների XII-XIII դդ. բնորոշ տիպին: Հատակագիծը ձգված ուղղանկյունի է, ներգծված խաչով, որի ուղիղ կենտրոնից վեր է խոյանում քառակուսի հիմքերի վրա խարսխված սլացիկ գմբեթը: Գմբեթակիր քառակուսուց անցումը թմբուկի կորին իրականացվել է առագաստների միջոցով: Խաչի արևելյան թևը պսակված է կիսաշրջանաձև ավագ խորանով, իսկ մյուս թևերը ընդարձակվելով ստացել են ուղղանկյան տեսք` ծածկված գլանաձև թաղերով: Խաչի թևերի չորս անկյուններում կառուցված են երկհարկանի ավանդատներ` թաղակապ ծածկով, արևելյան կողմում` փոքրիկ խորաններով: Պատերի վրա պահպանված արձանագրություններից երևում է, որ ավանդատներից յուրաքանչյուրը կառուցվել է տարբեր անձանց միջոցներով: Ներքին հարդարանքը մշակված է XII-XIII դդ. ճարտարապետական արվեստի ոճով: Հարդարանքի վարպետ կատարմամբ առանձնանում է հատկապես թմբուկը և հարավային շքամուտքը:
Գավիթ (Գլխավոր եկեղեցու ժամատունը) – Կառուցվել է 1215-1225 թթ. ժամանակահատվածում: Արևելյան կողմով հպված է գլխավոր եկեղեցու արևմտյան ճակատին, իսկ հյուսիսային պատին փոխարինում է բնական ժայռը: Պատկանում է կենտրոնակազմ, չորս սյուներով գավիթների տիպին: Հատակագիծը ուղղանկյուն է /գրեթե քառակուսի/: Հորինվածքի կենտրոնում հավասար հեռավորության վրա ազատ կանգնած են չորս զանգվածեղ սյուներ, որոնցից մինչև դիմացի պատերի որմնասյուները տարածվող կամարները ներքին տարածությունը բաժանում են մեկ խոշոր (կենտրոնական) և ութ առավել փոքր հատվածների: Շինության գլխավոր առանցքը կազմում է կենտրոնական հատվածը` ծածկված շթաքարե (ստալակտիտային) նրբաքանդակ թաղով:
Առաջին եկեղեցի – ժայռակոփ, գտնվում է գլխավոր եկեղեցու գավթի հյուսիս-արևմտյան կողմում: Կառուցվել է Իվանեի որդի մեծ իշխան Ավագի իշխանության օրոք (XIII դ. 30-40-ական թվականներից մինչև 1250 թվականը ընկած ժամանակահատվածում): Հատակագիծը ոչ լրիվ խաչաձև է, հարավային թևը գրեթե բացակայում է (այն ուղղակի հնարավոր չէր կառուցել, գավթի պատի համար մնացած տեղի սղության պատճառով): Ծածկված է XIII դ. բնորոշ խաչաձև կամարների վրա հանգչող նրբագեղ շթաքարե գմբեթով: Գմբեթակիր քառակուսու վրա` նռան քանդակներով զարդարված խաչաձևվող կամարների վերևում, արձանագրված է. ՙԶվարդպետս Գալձագ յիշեցեք՚: Գալձագը համարվում է վանքի ժայռափոր կառույցները կերտող ճարտարապետը: Եկեղեցու մեջ կա ժայռերից բխող սառնորակ աղբյուր (ՙՍուրբ աղբյուր՚):
Երկրորդ եկեղեցի – Ժայռակոփ, գտնվում է գլխավոր եկեղեցուն կից գավթի հյուսիսարևելյան կողմում: Բաղկացած է եկեղեցուց և գավթից: Գլխավոր եկեղեցու խորանի հյուսիսային պատի շինարարական արձանագրության համաձայն եկեղեցին և գավիթը կառուցվել են Պռոշ իշխանի օրոք, 1283 թ.: Եկեղեցին գմբեթավոր դահլիճների տիպի է: Պատերից սկզբնավորվող կիսաշրջանաձև կամարների վրայից բարձրանում է թմբուկը` պսակված գմբեթի քանդակազարդ կիսագնդով: Ինչպես եկեղեցու, այնպես էլ գավթի պատերը ծածկված են քանդակներով: Մուտքը եկեղեցի անցնում է գավթի միջով: Վերջինս ոչ մեծ չափերի ուղղանկյուն հատակագծով կառույց է և հավանաբար Պռոշյանների տոհմական տապանատունն է: Գավթի մուտքի առանցքի ուղղությամբ ստեղծված կամարների ճակատային մասում քանդակված է եզան գլուխ, որը պահում է շղթայակապ երկու առյուծների, իսկ ավելի ներքև պատկերված է արծիվ` խոյը ճիրաններում: Ենթադրվում է, որ դա Պռոշյանների տոհմական զինանշանն է:
Պապաքի և Ռուզուքանի ժամատուն-դամբարան – Ժայռակոփ, գտնվում է ժայռի վերին մասում: Պռոշ իշխանի որդի Պապաքի և նրա կին Ռուզուքանի դամբարանն է, կառուցվել է 1288 թ – ին: Չորս անջատ սյուներով կենտրոնակազմ հորինվածքի է: Դամբարանն ունի առանձին թունելանման մուտք, մոտ 10 մ երկարությամբ:
Դահլիճ – ժայռակոփ, գտնվել է վանքի գլխավոր մուտքից հյուսիս արևմուտք: Հետազոտվել է 1932 թ. ճարտարապետ Թորոս Թորամանյանի ղեկավարած պեղումների ժամանակ: Պեղումներից որոշ ժամանակ անց, ժայռի փլուզման հետևանքով, գրեթե ամբողջովին ոչնչացվել է: Խոշոր դահլիճ է (5 մետր բարձրությամբ, 9×15 մետր չափերով), աշխարհիկ նշանակությամբ: Հավանաբար եղել է գրադարան, ժողովասրահ կամ սեղանատուն: Թ.Թորամանյանը գրել է, որ մաքուր հղկված են բոլոր որմնակամարները, խորշերը, որմնասյուները, ամբողջ քարայրը` առաստաղով և հատակով: Կառուցվել է XIII դ. II-րդ կեսին, Պռոշ իշխանի օրոք, որի անունը հիշատակված է արևմտյան պատին փորագրված արձանագրության մեջ:
Վանքը իր գոյության ընթացքում բազմիցս ավերվել է, ոչ միայն արտաքին հարձակումների, այլ նաև երկրաշարժերի հետևանքով և վերակառուցվել: Հիմնավորապես վերանորոգվել է խորհրդային իշխանության տարիներին (1934, 1940, 1960-1961թթ.):

the Province of Kotaik,
This monastic complex of medieval Armenia is situated at the south-eastern side of Yerevan, at a distance of 35-40 km, on the road Yerevana‒Garni‒Goght. According to a legend, the monastic complex was founded at the beginning of the IV c. In the early period it was called Ayrivank, as it had cave structures, and later, since the XIII c. it has also been called Geghard in honor of the saint lance. The complex was one of the biggest medieval manuscript-writing centers of Armenia. The oldest preserved monument is the chapel of the XII c., partly hallowed out of a rock, and is located out of the walls, on the western side. The principal group of monuments, formed in the XIII c., includes the main church (Cathoghike), an adjacent narthex, two cave churches, fore-church‒sepulcher, the cells, enclosed in the walls which were built in the XVII c. Geghardavank is a unique construction of rock-hewn art among Armenia’s monuments hallowed out of stone. A whole group of monuments (two medium-sized churches, a narthex /above/ and a pillared fore-church-sepulcher /below/) is hallowed out of stone. The monuments group is adjacent to the main church, and is located on different heights of the northern huge rock. There are numerous beautifully-sculptured cross-stones and cells, hallowed out of the rock, in the surroundings of the monastery.
In 2000 the complex was included in the list of the monuments under the protection of UNESCO.
Chapel — partly hallowed out of a rock, is located to the west from the main group of the monuments of the monastic complex. Several donation inscriptions, including inscriptions of the XII c. (1177, 1181), were engraved on the wall.
Main church /Cathoghike/ — was erected in 1215, during the rule of the Zakaryans. The construction inscription was engraved above the entrance of the western façade. According to its planning and volumetric-spatial structure, the Cathoghike belongs to Armenia’s cruciform, dome-carrying constructions type, typical of the XII‒XIII cc. The plan is an elongated rectangle, with an inserted cross, from right the center of which soars up the slender dome, grounded on a square base. The passage from the dome-bearing square to the curve of the drum was realized by means of the sails. The eastern wing of the cross is crowned with the semi-circular main apse, and the other wings have extended and acquired a rectangular appearance, covered with cylindrical vaults. Two-storeyed sacristies with a vaulted overhead cover have been built in the four corners of the cross wings and on the eastern side — with small apses. One can see from the inscriptions preserved on the walls that each of the sacristies was built by the means of different persons. The interior ornamentation was elaborated by the architectural art style of the XII‒XIII cc. The drum and the southern portal are especially distinguished by skillful execution of the adornment.
Narthex (the fore-church of the main church) — was erected in the period of 1215 ‒1225. It adjoins with its eastern side the western façade of the main church, and the northern wall is substituted by a rock. It belongs to the type of centralized, four-pillared narthexes. The plan is rectangular /almost square/. Four massive pillars stand at equal distances in the center of the structure. The inner space is divided into one large (central) and eight smaller sections by arches, stretching from the four mentioned pillars up to the pilasters of the opposite walls. The central section, covered with a gracefully-sculptured vault made of stalactite, forms the basic axis of the construction.
First church — hallowed out of a rock, is located at the north-western side of the narthex of the main church. It was erected in the period of the reign of the Great Prince Avag who was the son of Ivane. The construction was carried out from the 30-40th of the XIII c. up to 1250. The plan is partly cruciform, the southern wing is almost absent (it was just impossible to built it because of the lack of place for the narthex wall). It is covered with a graceful stalactite dome, resting on cruciform arches, typical of the XIII c. It is inscribed “Remember Archimandrite Galdzag” on the dome-carrying square, above the crossing arches adorned with pomegranate ornaments. Galdzag was considered the architect who erected the rock constructions of the monastery. There is a cold spring (“Saint Spring”), flowing out of the rocks, inside the church.
Second church — is hallowed out of a rock and is situated at the north-eastern side of the narthex adjacent to the main church. It consists of a church and narthex. According to the construction inscription on the northern wall of the apse of the main church, the church and narthex were built in the period of Prince Prosh, in 1283. The church belongs to the type of domed halls. The drum, crowned with the sculpture-decorated hemisphere of the dome, rises from the semi-circular arches starting from the walls. Both the walls of the church and narthex are decorated with sculptures. The entrance to the church is through the narthex. The latter is a small construction with a rectangular plan and is probably the family sepulcher of the Proshyans. There is a sculpture of a bull’s head in the front part of the arches, created in the direction of the axis of the narthex entrance. The bull’s sculpture keeps two chained lions, and lower an eagle, keeping a ram in its claws, is depicted. It is supposed that it was the Proshyans’ patrimonial coat of arms.
Papak and Ruzukan’s fore-church-sepulcher — is hallowed out of a rock, located in the upper part of the rock. It is the sepulcher of Prince Prosh’s son Papak and the latter’s wife Ruzukan. The sepulcher was built in 1288. It is a centralized construction with four separate pillars. The sepulcher has a separate tunnel-like entrance of about 10 m. in length.
Hall — was hallowed out of a rock and was situated to the north-west of the main entrance of the monastery. It was studied in 1932, during the excavations supervised by Toros Toramanyan. Not long after the excavations, it was almost completely destroyed as a result of a rock-slide. It is a large hall (5 meters in height, 9X15 meters in dimensions) which had a secular function. Supposedly, it was a library, meeting-hall or dining-hall. T. Toramanyan wrote that all the arches, niches, pilasters, the whole cave, having a ceiling and floor, were cleanly smoothed. It was constructed in the 2nd half of the XIII c., in the period of Prince Prosh. The latter’s name is mentioned in the inscription, engraved on the western wall.
The monastery was ruined many times not only due to external attacks, but also because of earthquakes. However, it was reconstructed. It was completely repaired in the Soviet period (1934, 1940, 1960‒1961).