Monthly Archives: March 2019
«Պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հնամարդաբան Հասմիկ Սիմոնյանը և  Օպերատիվ արձագանքման բաժնի  վարիչ  Մենուա Գևորգյանը մասնակցել են Մոսկվայում կայացած՝ «Հնագիտական հետազոտության նոր նյութեր և մեթոդներ. աղբյուրի [...]
ՏԻԳՐԱՆ ԳԱԼՍՏՅԱՆԸ ԾԱՆՈԹԱՑԵԼ Է «ՊԱՏՄԱԿԱՆ ՄԻՋԱՎԱՅՐԻ ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆ» ՊՈԱԿ-Ի ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԻՆ
2019-05-16T15:42:05+00:00 27/03/2019|Երեվան, Լրահոս|
ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Տիգրան Գալստյանը և նախարարության մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արհեստների վարչության պետ Աստղիկ Մարաբյանը աշխատանքային այց են կատարել «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» [...]
ՔԱՅԼԵՐԹ-ՖԼԵՇՄՈԲ
2019-03-26T16:14:24+00:00 26/03/2019|Երեվան, Լրահոս|
Մարտի 30-ին, ժամը 17:00-ին քայլերթ- ֆլեշմոբ կանցկացվի: «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցները, ֆրանկոֆոնիայի միջոցառումների շրջանակում, կամավորների՝ ֆրանսիական քոլեջի ուսանողների հետ միասին կքայլեն [...]
ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄ՝ «ԶՎԱՐԹՆՈՑ»-ՈՒՄ
2019-05-16T15:55:01+00:00 26/03/2019|«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, Լրահոս|
Ֆրանկոֆոնիայի միջոցառումների շրջանակում ապրիլի 5-ին, ժամը 16:00-ին, «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում կբացվի «Հայ մտավորականները ֆրանկոֆոն մշակույթում» խորագիրը կրող ցուցահանդես: «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի [...]
ՄԱՔՐՎԵԼ ԵՆ ՄԱՐԶԵՐԻ 300-ԻՑ ԱՎԵԼԻ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԻ ՏԱՐԱԾՔՆԵՐ
2019-05-16T15:18:41+00:00 25/03/2019|«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոց, «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան, Արագածոտն, Արարատ, Արմավիր, Գեղարքունիք, Կոտայք, Լոռի, Շիրակ, Տավուշ, Վայոց Ձոր, Երեվան, Լրահոս|
Համապետական շաբաթօրյակին ակտիվ մասնկացել է «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը իր ստորաբաժանումներով: Մայրաքաղաքում մաքրվել է Հրազդանի կիրճի Մանկական երկաթուղու հարևանությամբ գտնվող թվով 11 հուշարձանի տարածք: «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի [...]
ԿՄԱՔՐՎԵՆ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԻ ՏԱՐԱԾՔՆԵՐԸ
2019-05-16T15:20:11+00:00 22/03/2019|Երեվան, Լրահոս|
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը մարտի 23-ին, ժամը 10:00-ին հանրապետական շաբաթօրյակի օրը,  մաքրման աշխատանքներ կիրականացնի մայրաքաղաքի առավել աղտոտված՝  մասնավորապես Հրազդանի կիրճում գտնվող Մանկական [...]
«ԳԱՌՆԻ»-ՈՒՄ ՆՇԵԼ ԵՆ ԱՄԱՆՈՐՆ ՈՒ ՎԱՀԱԳՆԻ ԾՆՈՒՆԴԸ
2019-05-10T13:05:53+00:00 21/03/2019|«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, Լրահոս|
«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում այսօր տոն էր: «Արորդիների Ուխտ»-ի անդամները ավանդույթի համաձայն՝ ամեն տարի մարտի 21-ին նշում են Ամանորն ու Վահագնի ծնունդը: Ծիսական հետաքրքիր արարողությանը նախորդել էր [...]
ՄԱՐՏ 21-ԻՆ, ԺԱՄԸ 13:00-ԻՆ ԳԱՌՆԻՈՒՄ ԾԻՍԱԿԱՆ ԱՐԱՐՈՂՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ՏՈՆԱԽՄԲՈՒԹՅՈՒՆ Է
2019-03-20T17:19:56+00:00 18/03/2019|«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, Լրահոս|
«Արորդիների Ուխտ»-ը և «Պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը հրավիրում է մասնակցելու միջոցառմանը:  Կնշվի Ամանորն ու Վահագնի ծնունդը: Հեթանոս հայերը առաջնորդվելով արևային օրացույցով՝ գարնանային գիշերահավասարի օրը նշել [...]
ՊՈԱԿ-Ի ՂԵԿԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ և ԳԵՂԱՐՔՈՒՆԻՔԻ ՄԱՐԶՊԵՏԸ ՔՆՆԱՐԿԵԼ ԵՆ ԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՍԵՐՏԱՑՄԱՆԸ ՈՒՂՂՎԱԾ ՀԱՐՑԵՐ
2019-05-16T15:43:03+00:00 15/03/2019|Գեղարքունիք, Լրահոս|
«Պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ղեկավարությունը աշխատանքային այցով Գեղարքունիքի մարզում էր: ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը և տնօրենի տեղակալ Կարեն Փահլևանյանը Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանի հետ հանդիպմանը [...]
ԶԲՈՍԱՎԱՐՆԵՐԸ ԱՅՑԵԼԵԼ ԵՆ ՀՈՌՈՄ ԳՅՈՒՂԻ ԱԶԳԱԳՐԱԿԱՆ «ԹԱՆԳԱՐԱՆ»
2019-05-16T15:49:02+00:00 13/03/2019|Լրահոս|
ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայության պետ Վարերիկ Նազարեթյանի ուղեկցությամբ մի խումբ զբոսավարներ այցելել են Շիրակի մարզի Հոռոմ գյուղի բնակիչ Նարեկ Դավթյանի սեփական հարկի տակ գտնվող ազգագրական «թանգարան»՝ [...]
ԱՊԱԳԱ ՊԱՏՄԱԲԱՆՆԵՐԸ ՊՈԱԿ-ՈՒՄ
2019-05-16T15:51:36+00:00 13/03/2019|Լրահոս|
Խաչատուր Աբովյանի անվան Հայկական Պետական Մանկավարժական համալսարանի Պատմության և իրավագիտության ֆակուլտետների պատմության բաժնի 2-րդ կուրսի ուսանողները հյուրընկալվել էին «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում: Տնօրենի տեղեկալ Կարեն Փահլևանյանը ողջունելով  [...]
ԳԱՌՆԻՈՒՄ ՆԵՐԿԱՅԱՑՎԵԼ Է ՄԻ ՀԱՏՎԱԾ «ՏԻԳՐԱՆ ՄԵԾ» ՕՊԵՐԱՅԻՑ
2019-05-16T15:21:43+00:00 12/03/2019|«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, Լրահոս|
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը իր հարկի տակ էր հավաքել մշակույթի ոլորտի գործիչներին: «Գառնի»-ում էր նաև՝ ՀՀ մշակույթի նախարարի պարտականությունները կատարող Նազենի  Ղարիբյանը: Առիթը՝ [...]

Monthly Archives: March 2019
Сотрудники ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” антрополог Асмик Симонян и заведующий Отделом оперативного реагирования Менуа Геворгян приняли участие в состоявшейся в Москве [...]
ТИГРАН ГАЛСТЯН ПОЗНАКОМИЛСЯ С РАБОТОЙ ГНКО “СЛУЖБА ПО ОХРАНЕ ИСТОРИЧЕСКОЙ СРЕДЫ И ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНЫХ МУЗЕЕВ-ЗАПОВЕДНИКОВ”
2019-05-16T15:42:05+00:00 27/03/2019|Ереван, Новостная лента|
Зам. Министра культуры РА Тигран Галстян и начальник Управления культурным наследием и народными ремеслами аппарата Министерства культуры РА Астгик Марабян нанесли рабочий визит в ГНКО “Служба по охране [...]
5 апреля в 16.00 приглашаем Вас в историко-культурный музей-заповедник “Звартноц” на организованное в рамках Франкофонии мероприятие: открытие экспозиции “Армянские деятели культуры Франкофонии”
2019-05-16T15:55:01+00:00 26/03/2019|Историко-культурный музей -заповедник “Звартноц”, Новостная лента|
На выставке, организованной ГНКО ''Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” совместно с Музеем литературы и искусства им. Егише Чаренца, будут представлены копии фотографий, рукописей, [...]
В МАРЗАХ ОЧИЩЕНЫ ТЕРРИТОРИИ БОЛЕЕ 300 ПАМЯТНИКОВ
2019-05-16T15:18:41+00:00 25/03/2019|Историко-культурный музей-заповедник “Гарни”, Историко-культурный музей-заповедник “Университет Гладзорa”, Историко-культурный заповедник “Поселение “Зорац карер””, Историко-культурный музей -заповедник “Звартноц”, Историко-археологоческий музей-заповедник “Мецамор”, Арагацотн, Арарат, Армавир, Гегаркуник, Котайк, Лори, Ширак, Тавуш, Вайоц Дзор, Ереван, Новостная лента|
Сотрудники ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” и его подразделений приняли активное участие в общегосударственном субботнике. В столице, в окрестностях Детской железной дороги ими были приведены [...]
23 марта объявлен республиканский субботник. Сбор в 10.00. Сотрудники ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” осуществит работы по очистке наиболее загрязненных территорий: в частности, в Разданском ущелье, в окрестностях [...]
В “ГАРНИ” ОТМЕТИЛИ ЯЗЫЧЕСКИЙ НОВЫЙ ГОД И РОЖДЕНИЕ ВААГНА
2019-05-10T13:05:53+00:00 21/03/2019|Историко-культурный музей-заповедник “Гарни”, Новостная лента|
Сегодня в историко-культурном музее-заповеднике “Гарни”  по ежегодной традиции организация  “Арвординери ухт” и ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” отмечали  языческий Новый год и [...]
ДИРЕКЦИЯ ГНКО И РУКОВОДИТЕЛЬ МАРЗА ГЕГАРКУНИК ОБСУДИЛИ ВОПРОСЫ УКРЕПЛЕНИЯ СОТРУДНИЧЕСТВА
2019-05-16T15:43:03+00:00 15/03/2019|Гегаркуник, Новостная лента|
Руководство ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” с рабочим визитом посетило марз Гегаркуник. Директор ГНКО Ара Тарвердян и зам. директора Карен Пахлеванян на встрече с марзпетом Гнелом [...]
ЭКСКУРСОВОДЫ ПОСЕТИЛИ ЭТНОГРАФИЧЕСКИЙ МУЗЕЙ В СЕЛЕ hОРОМ
2019-05-16T15:49:02+00:00 13/03/2019|Новостная лента|
В сопровождении начальника региональной службы ОИС марза Ширак Валерика Назаретяна группа эскурсоводов посетила “этнографический музей”, расположенный в собственном доме жителя села hОром  Нарека Давтяна, и познакомилась с его [...]
БУДУЩИЕ ИСТОРИКИ В ГНКО
2019-05-16T15:51:36+00:00 13/03/2019|Новостная лента|
Студенты второго курса факультетов истории и юриспруденции Исторического отделения Армянского государственного педагогического университета им. Хачатура Абовяна посетили ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников”. Их приветствовал зам. директора ГНКО Карен Пахлеванян. Он [...]
В ГАРНИ БЫЛ ПОСТАВЛЕН ОТРЫВОК ИЗ ОПЕРЫ “ТИГРАН ВЕЛИКИЙ”
2019-05-16T15:21:43+00:00 12/03/2019|Историко-культурный музей-заповедник “Гарни”, Новостная лента|
В историко-культурном музее-заповеднике “Гарни”, филиале ГНКО  “Служба охраны...”, собрались деятели культуры. На мероприятии присутствовала и и.о. министра культуры РА Назели Гарибян. Поводом послужило знакомство с предстоящей постановкой в [...]