«Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագրի շրջանակում «Արփի» բնապատմական արգելոցի վարիչ Շաքե Ղարախանյանի նախաձեռնությամբ Արենիի միջնակարգ դպրոցի մի խումբ աշակերտներ այցելել են գյուղի ամենատարեց մարդուն՝ Սամվել Ծատուրյանին:
Արենիի 91- ամյա բնակիչը աշակերտներին ցույց է տվել իր հայրական տունը, առանձնակի ջերմությամբ ու սիրով պատմել հիշողության մեջ դեռ վառ մնացած մանկության ու պատանեկության դրվագները, հուզմունքով հիշել ծնողներին։ Այսօր արդեն անցյալից պոկված փոքրիկ պատառիկ հիշեցնող տունը վկայում է, թե մոտ մեկ դար առաջ ինչպես են ապրել այս տարածաշրջանի բնակիչները՝ հազարաշեն տանիքը, թոնիրը, կահկարասին, 1911թվականի գորգը հետաքրքիր կոլորիտ են ստեղծում։
Չնացած տարիքին` 91- ամյա Սամվել Ծատուրյանն այսօր էլ շարունակում է նույն նվիրումով աշխատել իր այգում ու հյուրերին զարմացնել իր աճեցրած խաղողի այգու և բազմաթիվ ծառատեսակների առողջ, համեղ բարիքներով։ Նա այգեգործի իր հմտությունները փոխանցել է երիտասարդներին ու պատգամել սիրել հայրենի հողը և նա անպայման վարձահատույց կլինի այդ նվիրումի համար։
Հանդիպումն ավարտվել է դպրոցականների և Սամվել Ծատուրյանի հարց ու պատասխանով։ Պատանիները խոստովանել են, որ տուն են վերադառնում շատ տպավորված, հարստացած հայրենի եզերքների հանդեպ սիրով ու առանձնակի նվիրումով։

ВСТРЕЧА С ДОЛГОЖИТЕЛЕМ АРЕНИ
В рамках программы «Дни Европейского наследия», по инициативе заведующей филиалом природно-исторического заповедника «Арпи» Шаке Караханян, группа учеников средней школы Арени посетила долгожителя деревни – Самвела Цатуряна.
91-летний житель Арени показал ученикам свой отчий дом, с особой теплотой и любовью рассказал ярко сохранившихся в памяти эпизоды детства и юности, с волнением вспомнил родителей. Сегодня уже дом, напоминающий небольшой кусок из прошлого, свидетельствует о том, как жили жители этого региона около века назад: крыша типа «азарашен» (тысячестрой), тонир, предметы домашней утвар, ковер 1911 года создают интересный колорит.
Несмотря на возраст, 91-летний Самвел Цатурян продолжает с той же преданностью работать в своем саду и удивлять гостей здоровыми, вкусными плодами выращенного им виноградника и множества видов деревьев. Он передал свои навыки садоводства молодому поколению и завещал любить родную землю, а он непременно будет вознагражден за эту преданность.
Встреча завершилась вопросами и ответами школьников и Самвела Цатуряна. Молодежь призналась, что возвращаются домой очень впечатленные и обогащённые любовью и особой преданностью по отношению к родным краям.